Všade okolo nás sa čoraz viac rieši téma ekológie, zero waste života a ochrany životného prostredia. Neviem, možno tak tomu bolo stále, alebo je to tým, že som sa o tieto témy začala zaujímať čoraz viac aj ja a všímať si ich. Postupne Vám budem prinášať články aj z tejto oblasti a práve dnes začíname 🙂
Mali ste už možnosť šoférovať elektrické auto? Ak nie, tak sa s Vami rada podelím o mojú skúsenosť.
Prvé elektrické auto som šoférovala v práci. Druhé bolo Renault ZOE. Nepatrím medzi baby autíčkarky (pozn. pre mňa tie, ktoré sa super rozujemú do áut), takže nebudem porovnávať technické paramtere elektického vozidla oproti tým so spaľovacím motorom, ale skôr by som Vám chcela priniesť moje postrehy.
Veľa ľudí polemizuje nad tým, či sú alebo nie sú elektormobily ekologickejšie ako spaľovacie. Ja Vám žiaľ na túto otázku odpovedať neviem, ale viem, že mne by sa páčilo vlastniť elektromobil. A aké su podľa mňa jeho výhody?
♡ Nevypúšťa do vzduchu emisie (priamo) a tak neznečisťuje vzuch. Priamo píšem preto, lebo vo veľa článkoch sa píše, že elektromobily nie sú ekologické, pretože elektrina, ktorá sa používa na ich pohon je vyrábaná spaľovaním fosílnych palív a práve to má dopad na životné prostredie a vypúštanie emisií do ovzdušia. Na stránke Slovenských elektrárni som sa dočítala, že v roku 2017 takmer 90 % dodanej elektriny bolo vyrobenej bez emisií oxidu uhličitého – z produkcie jadrových, vodných, fotovoltických elektrární a spoluspaľovaním biomasy. Treba si na túto tému vytvoriť vlastný názor a rozhodnúť sa, čo je podľa Vás ekologickejšie.
♡ Je veľmi tichý. Keď som viezla ľudí v ZOE, tak si mysleli, že ani nemáme naštartované 😀 Na druhej strane však treba byť opatrnejší pri šoférovaní elektrických vozidiel, pretože ľudia nie sú zvyknutí, že auto nie je počuť a vedia Vám skočiť do cesty. Preto sa niektoré automobilky rozhodli nainštalovať do áut zvuky klasického motora.
♡ Má super zrýchlenie (akceleráciu). Táto jeho vlastnosť sa podľa mňa hodí hlavne v meste, kde sa potrebujete pri dnešnom počte vozidiel na cestách rýchlo dosťať z pruhu do pruhu, na kruhový objazd alebo vyštartovať na zelenú (treba si však vypnúť eco mode).
♡ Veľkou výhodou oproti niektorým elektromobilom je jeho dojazd až 300 km. Zvádla som to s ním v pohodičke do Nitry, kde som ho dala nabiť, stretla sa s kamarátkou (zatiaľ sa v kľude nabíjal) a následne vyrazila spať do BA. Za 30 minút ho viete dobiť na dojazd na ďalších 100 km. Pre lepší dojazd vozidla môžete využiť viaceré technológie, ktoré elektromobil ponúka, či už je to brzdový systém s funkciou rekuperácie (pri každom spomalení alebo brzdení sa akumulátor dobíja), tepelné čerpadlo, pneumatiky Michellin , ktoré boli navrhnuté špeciálne pre Renault ZOE alebo nabíjací systém Caméléon. Viac o týchto vychytávkach sa dočítate na stránke Renault.
♡ Kedže sa jedná o elektormobil, samozrejmá je aj automatická prevodovka, čo ja môžem a je veľkou výhodou v mestách, kde sú kolóny na každodennom poriadku.
♡ Renult ZOE je stýlové vozidlo vhodné do mesta, je menšie (pre mňa = lepšie parkovanie), je tiché, rýchle a s dobrým dojazdom.
♡ Nevýhodou žial je momentálne nedostatnočná sieť nabíjacích staníc po celom Slovensku a ďalšou taktiež pomerne vysoká cena automobilu.
Aké máte skúsenosti s elektomobilmi Vy? Dajte mi vedieť do komentáru, budem sa tešiť na Vaše názory 🙂
Ak by ste si chceli Renault ZOE vyskúšať, tak napíšte na stránku Renault-u a ja ďakujem za to, že som túto možnosť mala 🙂
1 comment
Ja som teda elektromobil ešte nešoférovala (ani sa v ňom neviezla), no veľmi by som chcela 🙂 Tento článok bol pre mňa veľmi zaujímaý! Ja sa tiež nepovažujem za autičkárku, ale autá mám veľmi rada a rada ich šoférujem, takže som veľmi rada, že si vynechala parametre a sústredila sa na to, čo aj mňa zaujíma pri aute viac ako čísla 😀 🙂