Takto ma raz nazval môj manžel a nezostáva mi nič iné, len s ním súhlasiť. Aby som to hneď na začiatku článku uviedla na správnu mieru, nebudem písať o spodnom prádle 😀 (ako ste aj podľa foto mohli postrehnúť). Popravde, ani o prádle, pretože po slovensky by sme mali prádlo volať bielizeň. A prečo ale prádlová kráľovná? Z domácich prác mi robí asi najväčší problém práve prádlo/ bielizeň (či už je to pranie alebo žehlenie). Pripadá mi, že stále periem, nemá to konca kraja a nejaký škriatok mi neustále plní kôš na bielizeň.
Aj napriek tomu, že to nie je moja obľúbená činnosť, pranie je niečo, čomu sa nedá vyhnúť a kedže perieme často, tak som postupne začala zamýšľať nad dopadom prania na životné prostredie. Kedysi som túto tému neriešila a bola som rada, keď som kúpila krásne voňajúcu aviváž a prací prostriedok v akcii. Neberte to zle, vôbec neodsudzujem, ak to tak niekto robí, začat treba od seba a preto som sa pustila do čítania si článkov k tejto téme a do vlastného testovania ekologických pracích produktov.
Postupne som klasický/ tekutý prací prášok vymenila za jeho alternatívu v podobe Ecoegg pracieho vajíčka.
A prečo som tak urobila? Práve v popise tohto produktu som našla asi najvystížnejšiu odpoveď:
Predstavte si, koľko kilogramov nebezpečnej chémie vypustíte do kanalizácie ročne používaním chemických pracích prostriedkov, ktoré sú príčínou mnohých kožných chorôb a exémov. Tá istá chémia ničí všetky prospešné baktérie a mikroorganizmy, ktoré by mali rozkladať odpad v kanalizácii. Následne sa všetky naše odpady v kanalizácií menia na nebezpečné toxíny, ktoré presakujú do pôdy a do podzemných vôd. A na tej istej pôde potom pestujeme naše “zdravé” plodiny a ohrozujeme vzácne zásobárne vody.
S Ecoegg som spokojná a periem s ním už skoro rok. Vajíčko sa dá dopĺňať špeciálnymi pracími guličkami a môžete si vybrať z rôznych vôní. Ja na tej vôni nejako nebazírujem, pretože vôbec nie je intenzívna ako pri klasických pracích prostriedkoch na ktoré sme zvyknutí. Nebudem sa tu rozpisovať, čo vajíčko obsahuje a čo nie, ale nechám to na vás, aby ste si o ňom prečítali.
Pri značke Ecoegg ešte ostanem a to ich ďalšom produkte, ktorý stačí použiť raz za 6 mesiacov (alebo podľa potreby). Reč je o Ecoegg čistiacich tabletách do práčky. Na to, aby naše prádlo bolo naozaj čisté, je potrebné myslieť aj na údržbu práčky a jej čistenie. V balení sa nachádza 6 tabliet, takže pri používaní 1 za pol roka vám balenie vydrži až 3 roky! Používať na čistenie nemusíte len tieto tablety, ale čítala som, že výborným pomocníkom je aj ocot, či sóda bicarbóna.
Sódu bicarbónu od značky Tierra Verde som si kúpila len nedávno. Ako píšu na obale, je to najuniverzálnejší ekologický čistič, pohlcovač pachov a môžete ho využiť pre veľkú časť domácnosti. Ja som ju začala pridávať do prania ako prevenciu zatuchnutej pračky a na odstránenie prípadných pachov. Veľmi sa mi na nej páči aj to, že je v papierovom obale. Po spotrebovaní ho jednoducho dám do separovaného zberu alebo kompostu 🙂
Od Tierra Verde mám ďalšie 2 produkty. Žlčové mydlo na škvrny, ktoré používali už naše babičky a dobre vedeli prečo. Odstráni aj veľmi odolné škvrny a je s ním radosť pracovať. Mojim obľúbeným pomocníkom nielen pri praní, ale v celej domácnosti je Puer – bieliaci prášok a odstraňovač škvŕn na báze kyslíka. Používam ho už vyše roka a som s nim veľmi spokojná. Síce odbehnem trochu od prania, ale je skvelý na vyčistenie môjho bieleho kuchynského drezu. Nasypem ho do drezu, zalejem horúcou vodou a nechám pôsobiť. Rozkladá sa na praciu sódu, vodu a kyslík. Následne vodu iba vypustím do opadu a ešte mi vyčistí aj ten 🙂 Je vhodný aj do septiku či biologických čističiek vôd.
Aviváž som si začala kupovať v obchodoch, kde si viete aviváž načapovať. Buď si fľašku kúpite, alebo prídete s vlastnou. Ja si odkladám obaly z aviváží, ktoré si kúpim v obchode, keď nemám akurát čas zbehnúť práve do takéhoto typu obchodu. Aj tu sa snažím vyberať si tie biodegradovateľné a šetriace životné prostredie (napr. Frosch z dm-ky).
Posledným produktom, ktorý používam na pranie sú utierky na zachytávanie farieb a nečistôt. Utierky nie sú veľmi na princípe zero waste, ale podľa mňa radšej použiť 1 utierku počas prania ako mať zafarbenú bielizeň. To by bola oveľa väčšia škoda!
Ako ste na tom s praním vy? Budem rada za vaše skúsenosti a poznatky! 🙂
* Všetky produkty spomínané v tomto článku som si zakúpila sama a post nie je sponzorovaný.