Plienkovaním (rozumej používanie látkových plienok) som sa začala zaoberať počas tehotenstva. Prečítala som si viacero článkov a táto myšlienka sa mi nezdala taká komplikovaná na realizáciu – až na skladanie plienok, ale to som si povedala, že sa praxou naučím.
Možno sa pýtate, prečo si sa tak rozhodla? Nie, nie je to pre to, že nemáme na klasické plienky, ale preto, že mi/ nám to tak jednoducho vyhovuje. Táto varianta sa mi zdá byť pre dieťa zdravšia, za mňa ekologickejšia a áno, je možné že na tom aj ušetríme (pravdupovediac som to nikdy nerátala).
Na to, aby sme my mohli začať plienkovať sme potrebovali:
- bavlnené plienky – ich počet vám žial neviem presne povedať. Vypočítať si ich môžete podľa toho, ako často ich chcete prať – ja periem tak raz za 2 max. 3 dni + bábätko denne v priemere zašpiní aj 8 plienok. Ja ich používam aj na prebalovanie/ ako prebalovaciu podložku, takže ich mám pomerne dosť – asi okolo 50. Začnite ale s menším počtom a možno zistíte, ze vám ten menší počet bude stačiť. Ak nie, tak dokúpite ďalšie 🙂
- vrchné nepremokavé nohavičky – pred ochodom na materskú som dostala od kolegov poukážku na zemito.sk a na ich stránke som si vybrala nohavičky od značky Bamboolik – páči sa mi na nich, že je to český výrobca a využíva na výrobu svojich produktov lokálne zdroje
- nádobu s poklopom – nemám žiadnu špeciálnu nádobu, ale zrecyklovala som náš kôš na separovaný odpad z Ikea (kúpili sme si nový)
V plienkovaní ma utvrdil aj fakt, že pri kontrole bedrových kĺbikov v nemocnici nám odporučili baliť Oliverka naširoko. A bolo rozhodnuté, že po príchode domov začneme plienkovať. Tak sa aj stalo a plienkujeme teraz už 4. mesiac. Je to pomerne jednoduché, bavlnené plienky poskladáte podľa nižsie uvedeného návodu a vložíte ich do nepremokavých nohavičiek. Nakoniec mi v nemocnici ukázali úplne jednoduchý postup skladania plienok a aj moja mamina mi ich takto skladala 🙂
Čo sa týka vrchných nohavičiek, na trhu je mnoho variant, ale tým, že my sme mali už bavlnené plienky zaobstarané, tak som nekupovala all in one nohavičky alebo vkladacie plienky. Ak do toho chcete ísť, tak Vám poradím si radšej kúpiť menej nohavičiek a postupne ich dokupovať, keby ste si to nakoniec rozmysleli, poprípade zistíte, že dané množstvo vám nakoniec aj stačí.
Použité bavlnené plienky namáčam do vody, ktorú mám v nádobe na plienky (pre ešte väčšiu ekologickosť ich namáčam do vody zo susičky alebo z Olinkovho kúpelu – keď tam nepridávam žiadne sprchové gély alebo olejčeky) a niekedy do vody pridávam aj čajovníkový olej kvôli dezinfekcii.
Máme spredu plnenú pračku, preto pred vypratím vodu vylejem a spustím program – oplach plienok a ich odstredenie a potom periem na minimálne 60 stupňoch a raz za čas, keď neperiem spolu s nimi aj vrchné nohavičky, tak periem aj na 95 stupňov. Ak máte zvrchu plnenú práčku, tak stačí vyliať obsah nádoby do pračky a Tým, že máme malý byt, zaobstarali sme si sušičku prádla a plienky suším v nej. Zapínam ešte špeciálny progam Hygiene + (vyššia teplota sušenia kvôli dezinfekcii). Po usušení ich už iba poskadám a sú ready na používanie.
Aby neboli zažltnuté, je fajn si kúpiť prací prostriedok určený na bavlnené plienky a ak máte možnosť sušiť ich na slniečku, je to to naj 🙂
Neplienkujeme 100 %, občas používame aj jednorazové plienky – napr. keď ideme na návštevu, k doktorke, ale aj pri jednorázových plienkach sa snažím vyberať eko a zdravšiu variantu – aby neboli bielené, z obnoviteľných zdrojov…
Tak čo poviete? Je to podľa vás zložité, alebo by ste tomu dali/ dáte šancu?
Ak by ste mali ešte nejaké otázky, tak mi napíšte 🙂