Na tento deň už som sa chystala pomerne dlho. Po presťahovaní som mala svoju kozmetiku porozhadzovanú po viacerých miestach. Niektorá sa nachádzala v kozmetickej taštičke, iná v zásuvkach, v krabiciach v pivnici alebo ešte u našich.
Rozhodla som si v našom bytíku spraviť malý kútik iba pre seba a všetku svoju kozmetiku mať na jednom mieste.
Mala som v pláne spraviť si vlastný DIY kozmetický stolík. Kúpila som si pracovnú dosku, zohnala som si skrinky so zásuvkami, ale zatiaľ moje dielo ešte nie je dokončené (verím, že aj niekedy bude :D). Veľmi pekné kozmetické stolíky som našla na stránke FAVI. Majú ich od výmyslu sveta a ja inklinujem hlavne k tým vintage, rustikálnym a taktiež krásnym doplnkom, ktorými sa stolík dá vyzdobiť a taktiež ich všetky môžete na tejto stránke nájsť. Pokým nebudem mať hotový svoj (poprípade ho nakoniec nekúpim), tak vám pripájam zopár inšpirácií.
Tak a teraz, keď už ste si našli miesto, kam si uložíte vašu kozmetiku, poďme na jej triedenie.
KATEGÓRIE
Pri triedení kozmetiky je dôležité kozmetiku povyberať zo všetkých zákutí, skríň či kabeliek a položiť si ju pred seba na miesto, ktoré budete môcť po triedení aj ľahko očistiť (v prípade, že je špinavý make-up, či ako u mňa rozdrtnené tiene na obočie). Nemala by to byť teda posteľ či koberec ale skôr stôl alebo podlaha. Pri triedení je dôležité rozdeliť kozemtiku do kategórií – rúže; očné tiene; make-up; púdre a atď. Takto budete mať prehľad, koľko kozmetiky z danej kategórie vlastníte.
DÁTUM SPOTREBY
Keď už kozmetiku máte vytriedenú podľa katergórii, tak prichádza na rad kontrola záruky jednotlivých produktov. Poväčšine sa na obale produktu nachádza kelímok s číslom. Toto číslo predstavuje do koľkých mesiacov po otvorení by sa mal daný produkt spotrebovať. Pri každom type kozmetiky je to rôzne a treba si skôr dávať pozor na tekutejšie produkty, ako make-up, špirála alebo krémy. Opatrní by ste mali byť hlavne pri výrobkoch pri ktorých používate na nanášanie prsty. Pred ich aplikáciou si treba ruky vždy umyť, aby ste si do nich zbytočne nezanášali nežiaduce baktérie. Produkty, ktoré máte už naozaj dlho je dobré radšej vyhodiť.
Ak Vám je naozaj ľúto vyhodiť nespotrebované krémy, tak po uplynutí doby spotreby ich ešte môžete použiť ako krém na ruky, či nohy. na tvár alebo okolie očí už určite nie! Sypké produkty ako napr. očné tiene sa dajú používať aj dlhšie (záleží však aj od hygieny). Na výške som mala možnosť otestovať moje staré očné tiene na prítomnnosť baktérií. Tiene som mala naozaj okolo 4 rokov, už som ich nepoužívala, ale mala som ich odložené v zásuvke a čo som nezistila? Žiadne baktérie prítomne neboli. Keby som však takýto pokus spravili s nejakým tekutejším výrobkom, tak by bol výsledok trochu iný. Nechcem vás teraz nahovárať, aby ste ich mali tak dlho ako ja, ale netreba ich vyhodiť hneď ako im uplynie doba spotreby.
Poznáte to, keď vám dochádza šampón alebo sprcháč, ale nie je ho tam už dosť na ďalšie umytia… Čo spraviť? Veľa ľudí do nich naleje vodu a použije ich na ďalši krát. Ak ich však necháte zriedené s vodou dlhšie, poprípade na ne zabudnete, tak ich môžete kontaminovať a hlavne pri šampónoch by mohol nastať problém, ak sa vám dostane do očí. Ja, ak sa dá, tak obal odstrihnem a na ďalšie min. 2 použitia je produktu ešte dosť.
ODTIENE
Po vytriedení kozmetiky po záruke nasleduje jej skúšanie. Pozrieme sa koľko máme tieňov, rúžov.. a ako som aj ja zistila, z niektorých odtieňov mám aj 3 podobné, koré nemám šancu spotrebovať. Najlepšie, ke nie sú otvorené, tak ich môžem niekomu darovať a spraviť nimi radosť aj iným, prípadne aj predať.
ČISTENIE
Aby ste si boli isté, že sú kozmetické produkty v poriadku, tak ich treba raz za čas aj očistiť napr. anibakteriálnou vreckovkou (rúže, ich zatváranie, pumpičky, štuplíky od make-up a pod.). Asi nemusím pripomínať, že treba čistiť aj štetce, hubky a podobných pomocníkom, ktorými sa líčime. Najlepšie raz za týždeň ich vykúpeme napr. v detskom šampóne, na čistenie použijeme olivový olej alebo si kúpime špeciálne čistiace produkty práve na tento účel. Štetce aj hubky treba hlavne nechať dobre usušiť a až potom ich používať.
SKLADOVANIE
Aby som sa v svojej kozemtike lepšie orientovala, rozdelila som ju do zásuviek podľa kategórií. V prvej mám produkty na tvár ako make-up, púder, bronzer či kontúrovacie ceruzky. V druhom sa nachádzajú produkty na oči: špirály, očné tiene, ceruzky na oči. V treťom sa nachádzajú pomocníci na vykúzlenie zvodných pier. Áno, je reč o rúžoch, leskoch či ceruzkách na pery. V poslednej zásuvke skladujem miniatúry na cestovanie, kozmetické tampóny, masky a pod.
Produkty mám porozdeľované do malých krabičiek. Ak sa náhodou stane, že sa mi nejaký produkt rozleje, alebo vysype, tak krabičku jednoducho vyčistím a mám znova poriadok.
Ako ste na tom vy? Kľudne píšte aj svoje tipy 🙂
Prajem vám krásny deň!