Pôrod.
Z rozprávania, čítania, si vieme ako-tak predstaviť aký asi bude, ale až keď si ho naozaj zažijeme, pochopíme to úplne. Sila ženy priviesť na svet nový život, bolesť, zázrak, eufória, nekonečná láska.
Väčšina žien sa na pôrod pripravuje, má naštudovanú literatúru, absolvované predpôrodné kurzy, pozreté videá a pod. Aj ja som sa na neho snažila pripraviť, chcela som vedieť, čo ma približne čaká. Píšem približne, pretože každý pôrod je individuálny a aj keď si ho môžeme vysniť, pripravovať sa naň, nemusí vždy dopadnúť podľa našich očakávaní (ale o tom možno inokedy). Počas tehotenstva/ pri príprave a po pôrode mi boli nápomocné nasledovné knihy:
Aby som pôrod zvládla, čo najlepšie, prečítala som si nejaké tipy, rady, zhrnula som ich a chcem ich odovzdať aj vám:
Čaj z ostružiny malinovej – jeho pitie sa odporúča od 34. týždňa a piť môžete 3 alebo 4 šálky denne. Nie je presne preukázané ako čaj funguje, ale prisudzuje sa mu schopnosť silne uvoľniť svaly malej panvy. Odstraňuje jedy z čreva a ak je dobrá peristaltika čriev, aktivuje sa aj maternicové svalstvo. Preto sa čaju pripisujú účinky vyvolávajúce sťahy maternice. Má dopomôcť k pripraveniu a zmäknutiu pôrodných ciest.
Ďatle – s jedením ďatlí sa odporúča začať najneskôr v 36. týždni tehotenstva a mali by ste konzumovať 6 ďatlí denne. Jedenie ďatlí je celkovo prospešné pre organizmus a zaradiť ich do jedálničku môžete hocikedy. Ich konzumácia vám môže dopomôcť:
- k prirodzenému pôdrodu – 96 % žien, ktoré datle jedli, mali spontánny začiatok pôrodu – z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť
- k vyššej cervikálnej dilatácii (otvorenie krčka maternice), pričom bola významne vyššia u matiek, ktoré datle jedli pri príjazde do nemocnice – ja som asi po 4 hodinách kontrakcií bola otvorená na 4,5 cm a došli sme do nemocnice ,,akurát,,
- ku skráteniu pôrodu – latentná fáza prvej doby pôrodnej bola takmer o 7 hodín kratšia u matiek, ktoré datle jedli, v porovnaní s matkami, ktoré ich nejedli (510 min vs 906 min) – mne začali kontrakcie asi okolo pol 5 ráno a pred 16 hodinou bol náš Oliverko na svete
- k významnému zníženiu množstva popôrodného krvácania a rýchlejšiemu zavinovaniu sa maternice – ja som jedla ďatle aj po pôrode a asi 3 deň od pôrodu boli lekári prekvapení, ako pekne sa mi maternica zavinuje
Podrvené ľanové semiačka/ ľanový olej – od 34. týždňa sa odporúča zjesť 1 lyžička. Ľanové semiačka podobne ako ako malinové listy ovplyvňujú pravidelnú stolicu t.j. zvýšený pohyb čriev. Pri ich jedení pite dostatočné množstvo tekutín, inak môžu mať opačný účinok – spôsobiť zápchu. Mne kamarátka odporúčala ľanový olej, čo bolo pre mňa pohodlnejšie ako si pripravovať semiačka s nejakým jedlom, drviť ich. Samotné mi veľmi nechutili. Ak sa rozhodnete ako ja pre olej, nezabudnite ho po otvorení skladovať v chladničke :).
Masáž hrádze – zaraďuje sa k najdôležitejším opatreniam v príprave na pôrod (dnes už je ale nahrádzaná ďalšou pomôckou – Aniball-om/Epi-nom). S masážou sa začína asi 6 týždňov pred pôrodom. Návod nájdete na internete alebo v príbalovom letáku s olejom na masáž hrádze. Ja som používala olej od Weleda a zadovážila som si aj olej od Ingeborg Stadelmann. Masážou sa hrádza zmäkčuje a pripravuje na roztiahnutie, aby detská hlavička mohla prejsť a maminka nebola poranená. Aj napriek maáži sa to stať môže a na rad prichádza diskusia o nastrihávaní alebo natrhnutí. Podľa zdrojov, ktoré som si našla ja, je lepšie prirodzené natrhnutie ako nástrih. Hojenie je rýchlejšie a menej bolestivé. Najlepšie je to prekonzultovať s pôrodníkom ešte pred pôrodom.
Sedacie kúpele – od začiatku 38. týždňa je vhodné do prípravy zaradiť aj parné sedacie kúpele so sennými kvetmi na zmäkčenie tkanív a to raz týždenne. V/ po termíne pôrodu si ich môžete robiť ako sa vám páči a ideálne aj pri začiatku pôrodných sťahov.
Kegelove cviky – pomáhajú posiľnovať svaly panvového dna a sú aj prevenciou inkontinencie. Návod nájdete na internete.
Epi-no/ Aniball – s Anbiballom skúsenosť nemám. Masáž hrádze pri niektorých pôrodoch postačuje. Pri 2. pôrode by som si asi túto pomôcku zadovážila. Poznám ženy, ktoré Aniball používali a pomohol im. Sú však aj také, ktoré sa aj napriek jeho používaniu natrhli/ museli ich nastrihnúť.
Samozrejme netreba zabúdať na pravidelný pohyb – aspoň 30 minútová prechádzka denne, zdravé stravovanie a hlavne žiaden stres.
Verím, že váš pôrod bude bezproblémový a taký, aký chcete, aby bol. Hlavne nech ste vy aj bábo v poriadku 🙂
2 komentáre
Ahoj 🙂
Gratulujem k syncekovi- krasny po maminke! Vdaka za tipy 😉 za par tyzdnov to caka aj mna, tak snad to pojde co najhladsie 🙂
Z.
Dakujem kraaasne 🙂 Verim, ze vsetko pojde hladko a velmi drzim palce 🙂